Rubriky
Trénování paměti a jiné buráky Zajímavosti vyloupnuté ze světa

Pták roku 2022: co mu hrozí a jak souvisí jeho titul s trénováním paměti?

Co to je Pták roku? Kdo to vymyslel? To je něco jako miss?
Ani omylem. V téhle soutěži nejde o krásu a dlouhé nohy, ale o dobro a vzdělání.

Jako že ten pták, který to vyhraje, bude moct chodit do školy (pro své vlastní dobro)?
Nevím o tom, že by existovala vyhláška, která by zakazovala ptákům vzdělávat se. O tom Pták roku není. Je to titul, který uděluje Česká společnost ornitologická už od roku 1992. Cílem je vybraného opeřence zviditelnit. Každý rok totiž veřejnost i média napjatě očekávají, který pták bude patronovat danému roku. A toho právě Česká společnost ornitologická využívá: vybere takového ptáka, který je pro veřejnost nějakým způsobem zajímavý, a pak o něm hodně mluví. Ornitologové ukazují jeho lichotivé i méně lichotivé fotky, upozorňují na specifické potřeby jeho druhu a nabádají lid k ochraně ptáka samotného i k ochraně jeho životního prostředí.

Ten se má! A co je to tedy zač, ten zvonek zelený?
To je skrz na skrz „český“ krasavec. Můžeme ho u nás totiž pozorovat celoročně, nikam na zimu neodlétá. Kromě ČR se vyskytuje téměř po celé Evropě. Žije v zemědělské krajině, ale nežinýruje stát se městskou náplavou. Nebojí se totiž ani velkých měst, v jejichž parcích a zahradách se zabydluje. Leckdo může zvonka zpozorovat i na vlastní zahradě. Tedy pokud tato zahrada nemá úpravu holého golfového hřiště. Zvonek miluje husté keře, kde může bezpečně zahnízdit. V zimě nepohrdne svačinkou z krmítka, obzvlášť rád má slunečnicová semínka.

Jak souvisí Pták roku s trénováním paměti?
Pro trénování paměti a dobrou mentální kondici je důležitý zájem o svět a své okolí. Tak jsem se rozhodla psát o zajímavostech, které podnítí zvídavost. Trénování paměti a posilování kognitivních funkcí úzce souvisí s poznáváním a učením se nových věcí. Aby byl náš mozek bystrý, musíme ho vybrušovat novými podněty.
Proto sem budu přidávat nejrůznější zajímavosti, ze kterých si může vybrat každý podle své chuti. Všímám si, jak moc je dnešní svět uspěchaný a orientovaný na výkon. Nechci tomuto trendu podřizovat svůj koncept trénování paměti. Často se mě lidé ptají stylem: vyluštil jsem to správně? Zapamatoval jsem si osm položek, je to dost? Za jak dlouho musím najít všechny rozdíly mezi obrázky, abych byl ještě v normě?
Ale lidský mozek je naprosto fenomenální a veškeré dostupné tabulky jsou na něj jednoduše krátké. Pochopila jsem, že pro dobré fungování mozku je naprostým základem vlastní aktivní postoj, nikoli to, za jak dlouho vyluštíme sudoku. Že je zásadní si i v dospělosti zachovat hravost, být doslova tak trochu jako malé dítě, umět se nadchnout pro věc. Léta dřiny ve škole nám vštípila, že buď něco umíme, nebo neumíme. A my jsme brzy přijali za svůj zkroušený postoj, že většinou věcí opravdu neumíme a je potřeba s tím nějak vyžít. Každý člověk během školní docházky zažije pocit vlastní bezmoci, kdy ho vlastní mozek zklame. Kdy mu nad složitým příkladem nebo nad fázemi Velké francouzské revoluce zůstane rozum stát. Kdy na něco kouká a prostě to nechápe. To je kritický bod, ve kterém se člověk snadno zlomí do myšlenky na tohle prostě nemam, jsem moc blbej. Z toho pak vyrůstá nejnebezpečnější věc: nezájem. Dějepis? Na to jsem byl vždycky blbej, nezájem, přepni to. A tak dál. To je ale hrozná škoda. Tajemství úspěchu totiž tkví v radosti z učení, z poznávání. Právě díky tomu zůstává člověk mladým ve své mysli. Na své činnosti trenérky mám nejradši okamžik, kdy se mým klientům rozzáří oči zájmem: To je dobrý!
Proto je každý knihovnický oříšek alias zajímavost dobrý: probouzí zájem a zažehává touhu porozumět. Zájem o své okolí, o svět, který nás obklopuje, vede k posilování kritického myšlení. Pták roku je rok od roku více v médiích vidět. A to je dobře. Chceme-li tím ale posloužit svým šedým buňkám mozkovým, musíme se ptát, kde se tu tento titul vzal? Kdo s tím přišel a proč? Trénování paměti není jenom o vylepšování paměti. Aby paměť dobře fungovala, musíme posilovat i s ní související procesy, jako je právě třeba kritické myšlení nebo myšlení v souvislostech. V mysli je vše propojené. Proto nám k trénování paměti poslouží nejen nákupní seznam, ale třeba i Pták roku nebo velká kachničková nehoda.

Je tedy za volbou zvonka zeleného ještě něco víc? Proč zrovna on? Můžeme od něj očekávat nějaké duchaplné poselství jako od miss, třeba přání světového míru?
To poselství, které se zvonkem zeleným Česká společnost ornitologická spojila, říká, že pták, kterého považujeme za obyčejného a běžného, vlastně vůbec běžný není. Pták, který je všude, za chvíli nemusí být totiž nikde. Není to žádné plané strašení ekologií. Čísla mluví jasně. Za posledních deset let v Čechách dvě třetiny populace zvonka zeleného vyhynuly. Podobným tempem můžeme o zvonka zeleného za dalších pět deset let přijít úplně.

Kdo za to může? Kočky?
Může za to nemoc zvaná trichomonóza. Původcem je prvok bičenka drůbeží (pouhým okem není vidět). Trichomonóza je vysoce nakažlivá. Týká se hlavně holubů a hrdliček, bohužel ale napadá i drobné pěvce, sovy a dravce. Není úplně neléčitelná, ale v pokročilém stadiu nemoci již není ptáku pomoci. Přenáší se hlavně v době, kdy rodiče krmí svá mláďata ze zobáku do zobáku, rizikem je i infikovaná voda či krmení kontaminované slinami nemocného ptáka. Nemocný pták má zduřenou hrdelní sliznici a postupně se pro něj stává nemožné polykat potravu. Proto lze takto nemocné ptáky velmi často pozorovat právě u krmítek či míst s potravou. Hynou hlady doslova uprostřed hromad potravy. Trichomonóze se proto někdy říká krmítková nákaza. Nestrávená potrava se ptákům vrací do hrdla a záhy jsou od ni znečištěni oni sami i jejich okolí. Z hlediska šíření nákazy je to velmi nebezpečné. Takto nemocní ptáci rychle hubnou, ale není to na nich na první pohled vidět, protože tato nemoc způsobuje nepřirozeně načechrané peří. Že je pták nemocný, poznáte snadno (viz foto zde): propadne letargii, je nezvykle načepýřený, ztratí přirozený ostych (nebo spíš sílu uprchnout) a kolem zobáčku je špinavý hnisem nebo nestrávenou potravou.

Co mám v případě, že takového ptáka uvidím, dělat? Utíkat?!
Ne, trichomonóza není na člověka přenosná. Na prvním místě je důležité postarat se o nemocného ptáka – tedy zavolat příslušnou záchrannou stanici. Není potřeba se bát tam zavolat či se cítit trapně. V záchranných stanicích pracují nadšenci s potřebným vzděláním, takže vás do podrobna navedou a vysvětlí, co dál.

Dalším krokem je vyčištění infekčního místa. Pokud se to týká vašeho krmítka, je třeba okamžitě přestat krmit (a o totéž požádat sousedy), vydezinfikovat ho (5% savo) a nechat důkladně vyschnout. S dalším sypáním je možné začít až za 14 dní. Podrobný postup ve všech situacích najdete na stránkách České společnosti ornitologické.

Pokud se rozhodnete ptáky krmit, je klíčová prevence, tedy pravidelné čištění krmítka. Ornitolog Zdeněk Vermouzek upozorňuje, že zbytky potravy a trus je potřeba z krmítka odstraňovat denně. Důležité je pravidelné důkladné čištění krmítka i pítka, kdy se oboje po vydezinfikování nechá důkladně vyschnout (bičenka nepřežije v suchu).

Teda, kdo by to byl řekl, že je krmení ptáků taková věda!?
Ale zas až tak ne. Jenom je potřeba obezřetnost a trochu rozumu. Všichni asi chápeme, že se to pomáhání zvířátkům obecně může trochu vymknout z rukou a skončit úplným opakem.

Česká společnost ornitologická dokonce upozorňuje na to, že je lepší ptáky nutit k hledání potravy přirozenou cestou, než je dokrmovat a zvyšovat tím riziko nákazy.

Spousta lidí třeba neví, že je špatné krmit ptáky pečivem. Čerstvé pečivo nadýmá a pták může pojít v ukrutných bolestech. Tvrdé (byť rozmixované) pečivo je pro ptáky nebezpečné zase proto, že jim může odřít a nenávratně poškodit jícen. Kromě toho i jedno jediné zrníčko soli může drobnější ptáky zabít. Jeden jediný krystalek soli je pro sýkorku smrtelný! Problém je ale i sladké pečivo (kromě toho drtivá většina sladkého pečiva také obsahuje sůl). Jsme zvyklí, že se jídlo nevyhazuje. Je ale lepší ho vyhodit, než jím zabíjet. Ptáci si svou snídani prostě nekupují v bufetu, nejsou na to stavění.

Takže lidé jsou zrůdy, které suchým pečivem postupně vyvraždí všechny ptáky na planetě?
Doufám, že ne. Důležitá je osvěta, a i proto existuje Pták roku. Někteří ornitologové naopak říkají, že ptáky je důležité přikrmovat. Studie prokázaly, že dokrmovaní ptáci mají větší rozmnožovací výhodu. Mají více sil pro dlouhé lety, hnízdí dříve, a tudíž mají lepší místa k hnízdění, jejich mladí pak mají lepší potravu atd. Naprostý základ je ale krmit ptáky správně.

Co dalšího můžeme pro zvonka zeleného udělat?
V době hnízdění (od března do června) neprořezávat stromy ani keře. okud máte zahradu, je dobré nesekat trávu příliš často a při sklizni na ovocných stromech vždy část úrody ponechat.

Jako krmítko vyberte takové, kde se ptáci nebudou moci shromažďovat a postávat v potravě. Ideální jsou závěsná krmítka se zásobníky. Já jsem krmítko i krmení nakoupila například v tomhle českém rodinném obchůdku.

Ornitologové se snaží proti trichomonóze bojovat systematickým monitoringem a my jako veřejnost jim můžeme s mapováním pomoct. Pokud někde uvidíme nemocného ptáka, stačí vyplnit jednoduchý formulář. Je to na pár kliknutí a není potřeba se nikam přihlašovat.

Jaký je rozdíl mezi samičkou a samečkem zvonka zeleného?
Sameček je olivově zelený se světlejším bříškem. Na ocásku a křidélku má svítivě žlutá pera.

zdroj: https://cs.wikipedia.org; CC BY-SA 3.0

Samička je nenápadnější, spíš šedozelená. I ona má v křidélcích a na ocase pár žlutých pírek, ale míň než sameček.

zdroj: https://cs.wikipedia.org; CC BY-SA 3.0

Oba mají tmavší pírka okolo očí a silný zobák s pokleslým koutkem, takže působí zpruzelým dojmem. Ve skutečnosti jsou to ale veselí ptáci! Můžeme tak usuzovat z jejich radostného drnčivého prozpěvování. Někteří vtipálci praví, že zpěv zvonka zeleného připomíná zvonek, ale domovní, tedy ten elektrický. Je to nicméně dobrá mnemotechnická pomůcka pro rozeznání zvonka po hlase.

zdroj: xeno-canto.org

Jaký pták byl ptákem roku loni?
Ptákem roku 2021 byla káně lesní. A teď jistě přijde na řadu obligátní otázka…

Přesně tak! Káně je rodu ženského???
Ano. Ale nejen. Příručka pro jazyk český uvádí, že dospělý jedinec může být označen rodem ženským i středním. V odborných textech převažuje užívání rodu ženského. Pokud nejste ornitolog, bez obav setrvejte u rodu středního: to káně podle vzoru tokáň. Ten vzor je samozřejmě vtip, paní učitelky českého jazyka prominou.

Pokud vás zajímají další Ptáci roku, prohledněte si držitele titulu pěkně v síni slávy, kde jsou uvedeni všichni až k roku 1992.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *