Rubriky
Literární lískáče Zajímavosti vylousknuté z knih

Wilkie Collins

Dvojí život, falešná identita a tři nemanželské děti

Wilkie Collins není v ČR moc známý autor a to je škoda! Ve své době byl v Anglii – řekněme – celebritou a jeho tvorba šla na dračku. U nás se překládalo jeho dílo už v 19. století, pěkně začerstva.

Jeho osobu provázel šeptaný skandál: žil totiž se dvěma ženami (naštěstí v oddělených domácnostech).

První z nich byla Caroline Gravesová.

Traduje se, že jejich první setkání vypadalo podobně jako setkání Waltera Hartrighta s Annou Catherickovou v románu Žena v bílém. Rozrušená Carolina měla vyběhnout v hluboké noci z honosného domu. Prchala prý v jednoduchých bílých šatech před zlým mužem, který ji držel pod svým hypnotickým vlivem. Rozšíření této historky se připisuje Collinsově příteli, malíři Millaisovi, a údajně ji potvrdila i Kate Dickensová (dcera Charlese Dickense a Collinsova švagrová). Těžko říct, co je na tom pravdy. Jisté je, že Carolina v době, kdy jejich známost začala, žila v Londýně u své tchyně.

Druhou ženou byla Martha Ruddová.

Marthu Collins potkal ve východní Anglii na svých cestách, během nichž pracoval na románu Armadale. Byla o dvacet let mladší a porodila mu tři děti.

Osobní život

Otec Wilkieho Collinse byl krajinář (tento fakt se zřejmě promítl do hlavní postavy Waltera Hartrighta románu Žena v bílém šatě, který je rovněž malířem) a se svou rodinou cestoval. Wilkie Collins si cestování zamiloval. Byl vychováván v nábožensky přísné atmosféře a sám si náboženství příliš neoblíbil. Své silně věřící matce Carolinu, ženu, s níž žil mnoho let v mimomanželském vztahu, nikdy nepředstavil. Náhoda?

Během svého života bojoval Collins s velkými bolestmi (trpěl asi revmatickou dnou) a stal se závislým na opiu. Údajně ho užíval takové množství, jakým by bylo možné zabít posádku celé jedné lodi.

 

V českém překladu si od něj můžeme přečíst např. tyto knihy:

Zdroje:

  • Clark, William M. The Secret Life of Wilkie Collins. London: Allison & Busby, 1988.
  • Gasson, Andrew, 1998-2010. Wilkie Collins Information Pages [online]. [cit. 01.09.2021]. Dostupné z: https://www.wilkie-collins.info
  • Ouředníková, Romana, 2013. Tajemný svět Wilkie Collinse. České Budějovice. Diplomová práce. Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích.
  • Robinson, Kennet. Wilkie Collins: A Biography. London: Bodley Head, 1951.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *