Rubriky
Literární lískáče Tipy na čtení

Kde brát e-knihy a nekrást?

Rum, dřevěná noha a …kniha?

Pirátství je zločin, auto byste taky neukradli!
Bu bu bu.
Získat e-knihu zadarmo není žádná velká věda, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pokud máte ale kouska citu v těle a rádi byste dopřáli autorům knih aspoň trochu toho ocenění v podobě (opravdu hodně) symbolického honoráře, vyhněte se všelijakým nelegálním úložištím.
Věc se má totiž tak, že za e-knihy stahované načerno nedostanou autoři ani ten mrzký halíř.

Jděte na to od lesa.

Spousta e-knih je ZDARMA ke stažení na webech městských knihoven. To jsou knihy, u kterých vypršela autorská práva (takže většinou starší knihy; majetková autorská práva trvají v ČR ještě 70 let po smrti autora), nebo novější knihy, které držitel autorských práv knihovně umožnil šířit (těch ale nebývá mnoho).

Začněte třeba na e-knihovna.cz, to je portál Městské knihovny v Praze. Můžete si tam stáhnout cokoliv vám padne do oka. Nic neplatíte. A dokonce ani nemusíte být zaregistrovaných čtenářem! Vybírat si budete hlavně z knižní klasiky anebo právě z titulů, kde jsou autorská práva smluvně ošetřena (autor tedy nepřijde úplně na hůl).

Nové e-knihy zadarmo

Některé městské knihovny půjčují ale i e-knihy „regulérně“ chráněné autorskými právy bez výjimky. Tedy ty, které není možné volně šířit a u kterých neplatí žádná výjimka. To přirozeně bývají knihy nové a ještě novější 🙂

Podmínkou k jejich výpůjčce je čtenářská registrace. Zjednodušeně řečeno to znamená, že získání placených e-knih za vás smluvně a finančně ošetřuje knihovna. Vy jste čtenář a právě tak, jako si půjčujete tištěné knihy, si můžete vypůjčit i e-knihy. Zadarmo. Respektive za roční poplatek čtenářské registrace (což v poměru cena : výkon prakticky zadarmo je).

Jakmile se na webu knihovny přihlásíte do svého čtenářského konta, katalog vás u dané e-knihy přesměruje na web, kde si e-knihu můžete zdarma stáhnout (např. Palmknihy, Bookport, Flexibooks). U Městské knihovny v Praze je pro stažení knihy používána platfoma Bookport.

Na příkladu Bookportu a Městské knihovny v Praze si ukážeme, jak získání e-knihy vypadá. Začneme výběrem z jejich knihovní nabídky.

Po kliknutí na tlačítko „Získej“ budete přesměrováni na stránku, která vás vyzve k přihlášení se vaším čtenářským účtem.
Přihlašovací jméno a heslo pro internetový přístup ke svému čtenářskému kontu získáte snadno ve kterékoli pobočce Městské knihovny v Praze, nebojte se knihovníky poprosit o pomoc.

Jakmile se přihlásíte svým supertajným heslem, stránka vás přesměruje rovnou na web Bookportu k vámi vybrané knize.

Hned se před vámi otevřou dvě možnosti: číst knihu on-line, nebo číst knihu off-line (to jsou ta dvě obdélníčková tlačítka na obrázku výše).
Pokud zvolíte možnost číst knihu on-line, kniha se vám okamžitě otevře.
Voilà!
Rovnou čtete. Stránky obracíte kliknutím na červenou šipku vpravo (šipka vlevo vás vrátí na předchozí stránku).

Číst můžete samozřejmě i off-line. K tomu budete potřebovat chytrý telefon či tablet. Do něj si stáhnete aplikaci Bookport (buď na tomto odkazu, nebo v mobilu na internetu otevřete vyhledávač a napíšete aplikace Bookport ke stažení). Tu pak otevřete a při přihlašování zvolíte možnost Přihlásit se prostřednictvím eduID.cz, kliknete na logo knihovny a zadáte uživatelské jméno a heslo, které používáte pro své čtenářské konto v knihovně.

Jakmile si takto nainstalujete aplikaci do svého mobilu nebo tabletu, váš účet si to už bude pamatovat. Příště, až budete vybírat e-knihy na počítači a kliknete na možnost Číst off-line, nabídne vám Bookport rovnou sám, že vám vybranou e-knížku stáhne do vaší aplikace v mobilu (nebo tabletu).

Aby bylo bezuzdné čtenářské hamounství trošku omezeno, dovoluje Bookport pro čtenáře z Městské knihovny v Praze mít v aplikaci naráz staženo maximálně 10 knih. Až knihu dočtete, vymažte ji a místo ní si budete moci stáhnout další.

Ještě víc informací z e-knih!

Oborné knihy si můžete z pohodlí domova stáhnout z databáze ProQuest Ebook Central

Offline výpůjčka (tzn. stáhnutí k sobě) trvá 1–21 dní (pak vám kniha prostě zmizí). Tato databáze pro tzv. vzdálený přístup registrovaných čtenářů. To znamená, že musíte být čtenářem knihovny, která má k této databázi licenci.
To je třeba knihovna Akademie věd nebo Národní knihovna.

Nemusíte se omezovat jen na české prostředí. Z téměř 300 000 e-knih lze vybírat zdarma ke stažení na Open LibraryNepotřebujete k tomu žádnou knihovnu. Sami se zaregistrujete přímo. Knihy jsou tu hlavně v angličtině, najde se ale i pár českých. Výpůjční lhůta je 14 dní.
E-knihy si můžete odsud stahovat do vlastní čtečky (po 14 dnech vám z ní zmizí, to je prostě to „vrácení výpůjčky“).

Mimochodem, pokud čtečku nemáte, některé knihovny vám zapůjčí svou čtečku! Zeptejte se ni.

V neposlední řadě můžete čtečku objevit ležet doma u známého. Spousta knihomolů dostalo čtečku k Vánocům, ale zůstávají věrni papírovým knihám. Zkuste se poptat na zapůjčení, ani na čtečku by se přece prášit nemělo 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *